Testy samochodów

Renault Twingo GT – jak otworzyć maskę?

Najnowsza generacja Twingo odbiega nieco od tego do czego byliśmy przyzwyczajeni. Silnik mieści się z tyłu, a napędzana jest tylna oś. Co jednak znajduje się pod maską? Drugi bagażnik? Nie do końca…

Najnowsza generacja Twingo odbiega nieco od tego do czego byliśmy przyzwyczajeni. Silnik mieści się z tyłu, a napędzana jest tylna oś. Co jednak znajduje się pod maską? Drugi bagażnik? Nie do końca…

W nowej generacji Renault Twingo zmieniło się wszystko. Teraz model powstał w kooperacji ze Smartem i dzięki temu auto zyskało dwóch bliźniaków – model ForTwo i ForFour. Przełożyło się to również na zwiększenie bezpieczeństwa, a także nieco zmian technicznych.

Największą zmianą jest umiejscowienie silnika. Teraz znajduje się on z tyłu, pod podłogą bagażnika. Bardzo minimalistyczna konstrukcja i pojemność 0,9 l lub 1,0 l, spowodowały, że zmieścił się tam również cały układ wydechowy oraz napęd, gdyż to właśnie tylna oś jest tą napędową.

Brak silnika z przodu skutkuje znacznie krótszym przodem oraz nieco inną budową przedniej maski. Nie znajdziemy tutaj tradycyjnego rozwiązania z odciągnięciem od środka. Maska opiera się na dwóch mechanizmach blokujących, po jednym na każdą stronę.

Aby otworzyć maskę niezbędny jest kluczyk, co uniemożliwia jej otwarcie przez osoby postronne. Na początek należy zdemontować dwa małe elementy maskujące na bokach atrapy chłodnicy. Gdy się ich pozbędziemy, oczom ukazują się dwa małe uchwyty, z czego ten po prawej jest zabezpieczony kluczykiem.

Po przekręceniu blokady należy jednocześnie pociągnąć oba uchwyty. Maska nieco zsunie się w naszą stronę, a następnie będziemy mogli ją dodatkowo nieco bardziej wysunąć. Jest ona zabezpieczona specjalnym materiałem, dzięki czemu jej nie zgubimy.

Pod maską niestety nie znajdziemy dedykowanego drugiego bagażnika niczym w Tesla Model S. Z przodu znajduje się akumulator, płyny eksploatacyjne i chłodnica. Jeśli się uprzemy, to zmieścimy tutaj mały bagaż, lecz nie będzie on w żaden sposób zabezpieczony przed wypadnięciem od dołu.

Tutorial krok po kroku:

 1. Podwadź i odepnij plastikowe maskownice.

  Maskownice są na zatrzaskach od wewnętrznej strony i posiadają specjalne miejsce do pociągnięcia.

 2. Odbezpiecz blokadę kluczykiem od samochodu.

  Blokada kluczykiem jest wyłącznie z prawej strony.

 3. Jednym ruchem pociągnij za oba uchwyty.

  Można również przeciągnąć jeden uchwyt do połowy, następnie drugi do połowy, następnie pierwszy do końca i drugi do końca.

 4. Wyciągnij maskę nieco do przodu, aby zapewnić lepszy dostęp do płynów eksploatacyjnych.

  Maska jest dodatkowo zabezpieczona specjalnym paskiem, aby nie upadła podczas otwierania.

Tekst i zdjęcia: Michał Śniadek

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz