Supersamochody

McLaren Senna – 800-konny hipersamochód dopuszczony na drogi

Oto nowy McLaren - niesamowita brytyjska maszyna tworzona z myślą o konkurencji na torze, z homologacją na publiczne drogi.

Oto nowy McLaren – niesamowita brytyjska maszyna tworzona z myślą o konkurencji na torze, z homologacją na publiczne drogi.

McLaren to marka tworząca supersamochody kojarzące się nam z wysoką ekskluzywnością oraz niesamowitymi osiągami, bijącymi często na głowę inne superauta. Firma zaprezentowała nam właśnie swoje nowe dziecko – McLarena Senna – pojazd zaprojektowany do osiągania jak najlepszych wyników na torze, który dodatkowo otrzyma homologację drogową.

Samochód nazwany został na cześć legendarnego, brazylijskiego kierowcy Formuły 1 – Ayrtona Senna da Silva – trzykrotnego mistrza świata F1, który łącznie stawał na podium aż 81 razy, z czego 41 na najwyższej pozycji. W chwili tragicznej śmierci po wypadku na torze Imola podczas Grand Prix San Marino, był najmłodszym zdobywcą tytułu potrójnego mistrza świata.

Auto charakteryzuje się oczywiście nieziemskim wyglądem, który jasno daje do zrozumienia, do czego został stworzony. Zawieszenie jest maksymalnie mocno obniżone, z przodu zamontowany został duży, wystający splitter, po boku, za drzwiami, widzimy ogromne wloty powietrza i liczne przetłoczenia. Z tyłu króluje podwójny dyfuzor, sześciokątny, potrójny wydech oraz wysokie skrzydło z systemem aktywnych lotek. Każda część czy linia zostały zaprojektowane tak, aby zapewniać maksymalnie wysoki poziom aerodynamiki oraz docisku pojazdu do podłoża.

W środku praktycznie wszystko wykonane zostało z włókna węglowego, w bardzo minimalistycznym stylu. Widzimy niewielką ilość przycisków, praktyczny brak jakichkolwiek schowków, a tradycyjne zegary zastąpione zostały okrojonym wyświetlaczem elektronicznym. Mimo tego, wprowadzony został dosyć spory ekran od systemu info-rozrywki oraz system nagłośnienia. Fotele dopasowywane będą bezpośrednio do klienta, przez co nie zobaczymy dwóch samochodów z identycznymi siedzeniami.

Za napęd odpowiada ta sama jednostka co w McLarenie 720S, a więc 4-litrowe V8, jednak na potrzeby McLarena Senna, została dodatkowo ulepszona. Generuje teraz łącznie 789 koni mechanicznych oraz 800 Nm mocy, a więc o 79 koni i 30 Nm więcej niż „podstawowa” wersja silnika. Dodatkowo auto jest o około 85 kilogramów lżejsze od 720S, a więc waży bez żadnych dodatkowych obciążeń 1,198 kilogramów.

Firma nie udostępniła jak na razie żadnych informacji dotyczących możliwości personalizacji pojazdu do swoich upodobań, jednak znając realia programu MSO (McLaren Special Operations), będą one mocno rozbudowane. Wiemy, że dostępny będzie pakiet „Savage Performance”, w tworzeniu którego udział osobiście brał bratanek Ayrtona Senna – Bruno Senna.

Samochód powstanie jedynie w 500 egzemplarzach w cenie 750 tysięcy funtów za jeden. W przeliczeniu na nasza walutę jest to około 3,6 miliona złotych. Część pieniędzy ze sprzedaży przekazana zostanie na fundację charytatywną Ayrtona Senna. Auto publicznie pokazane zostanie w przyszłym roku podczas imprezy Geneva Motor Show. Do produkcji trafi kilka miesięcy później, na trzeci kwartał 2018 roku.

McLaren Senna

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz