Zhejiang Geely wykupiło 9,69% udziałów Daimlera

Zhejiang Geely kontynuuje swój podbój rynku motoryzacyjnego. Po wykupieniu Volvo i Lotusa, przewodniczący koncernu wykupił prawie 10% udziałów Daimlera.

Zhejiang Geely kontynuuje swój podbój rynku motoryzacyjnego. Po wykupieniu Volvo i Lotusa, przewodniczący koncernu wykupił prawie 10% udziałów Daimlera.

Zhejiang Geely to firma która ostatnimi czasy wprowadza w świecie motoryzacji naprawdę duże zamieszanie, tym samym powodując często nagłe wzrosty ciśnienia u dużego grona osób. W ręce koncernu dotychczas trafiło Volvo i Lotus, teraz przewodniczący spółki – Li Shufu wykupił część udziałów u Daimlera, do którego należy m.in. Mercedes i Smart. Sprawa wydaje się być tym bardziej ciekawa, ze względu na ujawnione niedawno słowa biznesmena.

Według portalu Reuters, posiadających informacje z anonimowego źródła, Shufu twierdzi, że koncerny motoryzacyjne powinny łączyć się w jeszcze większe grupy, ponieważ tylko 2 lub 3 z nich przetrwają w „nowej konkurencji”.

„Nowa konkurencja” dotyczy rozwoju i produkcji elektrycznych i autonomicznych samochodów. Zhejiang Geely wydaje się nie szukać partnerów do pomocy w tym aspekcie, zwyczajnie wolą wykupywać kolejne marki, tak aby przejmować od nich technologię. Już jakiś czas temu chińska firma zaproponowała wykupienie udziałów w Daimlerze po zaniżonej cenie, jednak niemiecka firma odpowiedziała, że takie ceny byłyby do przyjęcia tylko w wypadku otwartego rynku. Li Shufu wziął to sobie bardzo do serca, jego następna oferta zakładała przekazanie 9,69% udziałów za 9 miliardów dolarów.

Przeczytaj także: Kto należy do kogo? Rodziny motoryzacyjne i ich członkowie

Koncern Zhejiang Geely zachowuje się ostatnimi czasy niczym nowotwór z przerzutami. Zajmuje coraz to kolejne organy nieustannie się rozwijając. Wizja przewodniczącego firmy wydaje się być realna, jednak istnieją także inne scenariusze nadchodzących lat w motoryzacji. Jeżeli jednak okaże się, że Chińczyk ma rację, ich aktualne działania mogą sprawić, że to oni będą jedną z tych spółek które „przetrwają”. Tym samym, powinniśmy spodziewać się, że ostatni ruch z Daimlerem, nie był ostatnim słowem Zhejiang Geely i niedługo kontynuować będą swoją ekspansję na kolejne firmy.

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz