Gran Turismo Polonia 2018 zakończone przed czasem – sukces mieszkańców?

Mieszkańcy działek w okolicy Toru Poznań zbłaźnili nasz kraj na skalę całej Europy. W sobotę przerwano Gran Turismo Polonia 2018 z uwagi na... zbyt wysoki hałas samochodów drogowych.

Mieszkańcy działek w okolicy Toru Poznań zbłaźnili nasz kraj na skalę całej Europy. W sobotę przerwano Gran Turismo Polonia 2018 z uwagi na… zbyt wysoki hałas samochodów drogowych.

Sprostowanie:

Pragniemy poinformować, że Urząd Miasta Poznań oraz Wydział Ochrony Środowiska nie wymusili zamknięcia imprezy. Jak poinformował nas rzecznik UMP, pracownicy nie odebrali tego dnia żadnych skarg od mieszkańców oraz nie wykonywali własnych pomiarów poziomu hałasu w czasie imprezy.

Zaktualizowany artykuł:

Ogromny absurd nastąpił w tę sobotę w Poznaniu podczas jednego z największych wydarzeń motoryzacyjnych w Europie – tegorocznej, 13. edycji Gran Turismo Polonia. Jak się okazuje samochody z homologacją drogową nie spełniają norm hałasu Toru Poznań i z tego powodu impreza musiała zostać przerwana. Decyzję o zamknięciu imprezy podjął Automobilklub Wielkopolski i jak na razie nie udziela komentarzy oraz nie podaje wyników dokonanych pomiarów.

Podczas tegorocznej edycji imprezy, widzowie w dniu otwartym mogli zobaczyć prawdziwe perełki świata motoryzacji. Na Tor Poznań wyjechały dziesiątki prawdziwych egzotyków – przeróżne modele Ferrari, Nissany GT-R, Porsche 911, Audi R8, czy Lamborghini (w tym Urus) i Rolls Royce. Wiele osób przyjechało z najdalszych zakątków Europy, aby tego dnia móc nacieszyć się (oraz widzów) samochodami oraz w bezpiecznych warunkach wykorzystać ich potencjał.

Wszystkie samochody, które zjawiły się w sobotę w Poznaniu zostały przebadane pod względem głośności. Na 120 aut, które przyjechało, kilkanaście samochodów zostało wycofane z uwagi na niespełnianie wymagań. Pozostałe mogły wyjechać i były to pojazdy, których właściciele na co dzień poruszają się na publicznych drogach i spełniają one wszystkie dzisiejsze normy emisji oraz hałasu. Z tego powodu tym bardziej nie jest zrozumiałe jakim cudem tego dnia były one głośniejsze i nie spełniały wymogów głośności.

Za zakończenie imprezy możemy podziękować mieszkańcom, którzy w okazyjnych cenach zakupili ziemie wokół Toru Poznań. Miejscu, które istnieje od 1977 roku, czyli od 41 lat! To z ich powodu w okolicach toru istnieją bardzo restrykcyjne limitu głośności całodobowe – przy ul. Bukowskiej (od zakrętu Trybuny) oraz ul. Wichrowa i Rzemieślniczej w Przeźmierowie (od zakrętu Ostatni Prawy i prostej startowej) wynoszą 55 dB w porze dziennej! Natomiast dla zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej w Przeźmierowie przy ul. Krańcowej i Magazynowej to tylko 50 dB.

Co ciekawe wcześniej w miejscu Toru Poznań był poligon wojskowy. Być może czas zamknąć tor, wpuścić czołgi i rozpocząć testy balistyczne jak 50 lat temu? Czy to będzie lepszym rozwiązaniem dla okolicznych mieszkańców niż sąsiadowanie z miejscem, w którym można bezpiecznie i legalnie wykorzystać potencjał samochodów?

Gran Turismo Polonia 2017

zdjęcia: facebook.com/GranTurismoPolonia
źródło: Gran Turismo Polonia, Urząd Miasta Poznań

ostatnia aktualizacja: 03.07.2018

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz