Mercedes Klasy A Sedan to najbardziej aerodynamiczny samochód produkowany seryjnie

Niemiecki koncern pochwalił się danymi, z których wynika, że zaprezentowany trzy miesiące temu Mercedes Klasy A Sedan, jest najbardziej aerodynamicznych samochodem, który trafi do masowej produkcji.

Niemiecki koncern pochwalił się danymi, z których wynika, że zaprezentowany trzy miesiące temu Mercedes Klasy A Sedan, jest najbardziej aerodynamicznych samochodem, który trafi do masowej produkcji.

Trzy miesiące temu Mercedes-Benz zaprezentował w Chinach nową Klasę A w wersji sedan. Co ciekawe azjatycka edycja samochodu posiada rozstaw osi dłuższy o 60mm względem tradycyjnej wersji modelu. To samo auto, oferowane w Europie i Ameryce Północnej zbudowane zostanie na identycznej platformie co hatchback. Nie wiadomo czemu zastosowane zostało takie rozwiązanie. Niemiecka marka nie spieszy się z wyjaśnieniem tego zjawiska, zamiast tego pochwaliła się, że omawiane auto będzie najbardziej aerodynamicznym samochodem który trafi do masowej produkcji, ze współczynnikiem oporu wynoszącym zaledwie 0,22.

Oznacza to, że marka utrzyma swój dotychczasowy tytuł producenta najbardziej aerodynamicznego auta, ponieważ rekord należał aktualnie do Mercedesa CLA w wersji 180 CDI BlueEfficiency, którego współczynnik aerodynamiczny wynosi także dokładnie 0,22. Spytacie, czy na pewno nie znajdzie się, żadne auto, które przebiłoby ten wynik? Cóż, wskazać można Volkswagena XL1, którego współczynnik równy był 0,19, jednak nigdy nie trafił on do masowej produkcji i powstało jedynie 250 sztuk.

Pewne jest, że Mercedes spędził ze swoją nową Klasą A naprawdę ogrom czasu w tunelu aerodynamicznym. To co wpływa na tak świetny wynik oporu to m.in. ospojlerowanie, które zostało zmodyfikowane tak, aby skierować powietrze wokół kół, które same zostały zoptymalizowane aerodynamicznie. Co więcej – opony także musiały być specjalnie zaprojektowane. W niektórych krajach samochód będzie dostępny z opcjonalnym dwuczęściowym systemem rolet umieszczonym za kratką chłodnicy, aby zmniejszyć przepływ powietrza przez komorę silnika. Warto dodać, że Mercedes wymyślił nową koncepcję uszczelnienia komponentów i stworzył niemal kompletną obudowę podwozia samochodu.

Auto zaprojektowane zostało w mieście Sindelfingen w Niemczech, gdzie jak łatwo się domyślić, firma posiada własny tunel aerodynamiczny. Produkcja samochodu odbywać się będzie w zakładach u naszego zachodniego sąsiada oraz w Meksyku.

 

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz