Hyundai Santa Fe – pierwszy samochód uruchamiany liniami papilarnymi

Oto pierwszy samochód, w którym otworzymy drzwi i uruchomimy silnik przy pomocy odcisków naszych palców.

Oto pierwszy samochód, w którym otworzymy drzwi i uruchomimy silnik przy pomocy odcisków naszych palców.

Technologia skanowania odcisków palców już jakiś czas temu trafiła do naszych komputerów, a następnie smartfonów. To, że nowinka ta trafi do świata motoryzacji wydawało się być jedynie kwestia czasu i oto nastała właściwa pora. Pierwotnie czytnik linii papilarnych znalazł się w Bentley’u Bentayga, jednak służył jedynie do otwierania specjalnego schowka na najdroższe przedmioty kierowcy. Teraz, system zaadaptowany został w Hyundaiu, gdzie spełniać będzie o wiele ważniejsza rolę.

W nowych modelach Hyundaia Santa Fe skanery odcisków palcy znajdą się na klamce pojazdu oraz w środku. Dzięki nim otworzymy nie tylko drzwi do naszego auta, ale również uruchomimy silnik. Czytnik rozpozna nasz palec, po czym automatycznie ustawi odpowiednio fotel oraz lusterka zewnętrzne, podług naszych preferencji. W przyszłości ponadto komputer zapamięta nasze ustawienie kierownicy, temperaturę w kabinie i wiele więcej.

Projektanci systemu zapewnili, że czytniki umieszczane w samochodach są niezwykle dokładne, a więc podrobienie naszego odcisku palca będzie praktycznie niemożliwe. Dodali, że takie zabezpieczenie jest bardziej efektywne od zwykłego, tradycyjnego kluczyka, a prawdopodobieństwo pomylenia naszych linii papilarnych z inną osoba wynosi jedynie 1 na 50 tysięcy przypadków. Oczywiście z czasem technologia zostanie bardziej rozwinięta, a przez to jej niezawodność zwiększona.

Pierwsze Hyundaie Santa Fe ze skanerami palców dostępne będą na rynku już od pierwszego kwartału 2019 roku. Opcja dostępna będzie jednak ekskluzywnie dla wybranych rynków.

źródło: Motor1

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz