Zadebiutował 2020 Lexus RC F – nowy wygląd, lepsze osiągi

Do gamy Lexusa wkracza nowy model z serii F.

Do gamy Lexusa wkracza nowy model z serii F.

Po wprowadzeniu liftingu RC we wrześniu zeszłego roku, Lexus właśnie zaprezentował nową odsłonę jego topowej odmiany z przydomkiem „F” w nazwie.

Podobnie jak w podstawowym modelu, pojawiły się nowe przednie światła ze zintegrowanymi światłami do jazdy dziennej, nieco zmieniona atrapa chłodnicy oraz nowe tylne lampy, które teraz są nieco większe i w technologii LED.

Lexus RC F posiada wykończenie bardzo zbliżone do poprzedniej odsłony. Względem nowego RC znalazły się zmienione zderzaki, nowe progi, poszerzone nadkola, rury wydechowe w unikatowym ułożeniu, a także maska z przelotem powietrza.

Inżynierowie postarali się jak najbardziej odchudzić sportowy model. Lexus nie podaje oficjalnej wartości jednak zaznacza, że zastosowano wydrążone półosie zamiast pełnych, z przodu zmniejszono kolektor dolotowy i kompresor klimatyzacji, a w zawieszeniu pojawiły się elementy z aluminium.

Serce sportowego Lexusa RC nie uległo większym zmianom. Po faceliftingu jest to nadal wolnossące 5-litrowe V8 o dokładnie tej samej mocy. Teraz generuje on 463 KM i 535 Nm, czyli tyle ile poprzednia wersja po dostosowaniu jednostki napędowej do nowych ograniczeń emisji spalin.

Za przekazanie napędu na tylną oś nadal odpowiada 8-biegowa automatyczna skrzynia, jednak teraz jej najwyższy bieg ma wydłużone przełożenie do 3.13 zamiast 2.93. Samochód ma zmodyfikowany układ dolotowy, a drugi trakt podwójnego układu dolotowego otwiera się teraz przy niższych obrotach silnika (2 800 obr./min. zamiast 3 600 obr./min.).

Lexus RC F jest teraz szybszy. Inżynierowie zastosowali system kontroli trakcji, który automatycznie dostosowuje trakcję i otwarcie przepustnicy, umożliwiając maksymalne przyspieszenie od zerowej prędkości. Pozwala to na sprint od 0 do 100 km/h w czasie 4,1 sekundy, czyli o aż 0,4 sekundy szybciej niż dotychczasowy model. Prędkość maksymalna nie uległa zmianie i nadal wynosi 270 km/h (284 km/h wg cyfrowego licznika).

Produkcja nowej odsłony Lexusa RC F rozpocznie się w marcu 2019 roku. Oficjalny ceny zostaną opublikowane niedługo przed premierą rynkową.

Lexus RC-F Carbon (5.0 V8 477 KM) – stara szkoła

Wśród modeli nastawionych na ekologię i niskie zużycie paliwa, w gamie Lexusa znajdziemy również prawdziwych drapieżników z potężnym V8 pod maską. Dziś sprawdzamy najbardziej sportowego ze wszystkich – Lexusa RC F.

Przeczytaj test

2020 Lexus RC-F

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz