Geneva Motor Show 2019

Italdesign DaVinci Concept – dzieło sztuki prosto z Genewy

Italdesign zaprezentował publicznie w Genewie samochód koncepcyjny upamiętniający 500 rocznicę śmierci wybitnego włoskiego wynalazcy i artysty.

Italdesign zaprezentował publicznie w Genewie samochód koncepcyjny upamiętniający 500 rocznicę śmierci wybitnego włoskiego wynalazcy i artysty.

Nowy samochód od Italdesign kilkukrotnie zapowiedziany został przed trwającymi właśnie targami motoryzacyjnymi w Szwajcarii. Auto zaciekawiło wiele osób, głównie ze względu na swoją niesamowita sylwetkę oraz układ drzwi otwieranych do góry. Teraz dzięki oficjalnemu zaprezentowaniu pojazdu na wydarzeniu, możemy przyjrzeć mu się z bliska.

Italdesign DaVinci jest jak na ten czas jedynie samochodem koncepcyjnym, jednak marka ogłosiła, że szybko stać mógłby się wersją produkcyjną, bez żadnych większych zmian. Pod maską auta znalazł się 4-litrowy silnik V8, jednak sam pojazd projektowany był raczej jako pojazd elektryczny. Zastosowanie jednostki spalinowej wynikło z tego, że Italdesign nie jest w tym momencie w stanie samodzielnie stworzyć auta z napędem elektrycznym.

Mimo to maszyna przystosowana jest do wykorzystywania pary elektrycznych silników rozłożonych po jednym na dana oś napędową. Miejsce na akumulator znajduje się po środku konstrukcji, dzięki czemu masa auta jest dobrze rozłożona, a środek ciężkości umieszczony centralnie i nisko.

Budowa samochodu przewiduje, że można byłoby umieszczać w nim różne silniki elektryczne i zestawy baterii od różnych producentów. Naturalnie DaVinci Concept może poruszać się również za pomocą jedynie silnika V8.

Pod względem wyglądu samochód niezwykle rzuca się w oczy, głównie ze względu na swoją elegancką, podłużną sylwetkę. Z przodu królują liczne przetłoczenia i wloty powietrza. Podobna sytuacja jest z tyłu, gdzie widzimy subtelny spojler oraz duży dyfuzor i światła połączone cienką linią w całość. Ogromne drzwi otwierają się do góry na wzór skrzydeł, dzięki czemu ułatwiają w dużym stopniu dostanie się do środka pojazdu.

Kokpit prezentuje się dosyć minimalistycznie. Tradycyjne zegary zastąpione zostały elektronicznym wyświetlaczem, a ekran służący do obsługi systemu info-rozrywki umieszczony został w tunelu środkowym. Fotele, deska rozdzielcza, boki drzwi i górna część tunelu obszyte zostały jasną alcantarą, reszta elementów otrzymała ciemny kolor.

Miejmy nadzieję, że któryś z producentów zainteresuje się tym niesamowitym projektem i zdecyduje się na stworzenie do niego silników elektrycznych. Jeżeli tak by się stało, Italdesign DaVinci być może oglądali będziemy niebawem na publicznych drogach.

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz