Samochody elektryczne

Nadchodzi pierwsze elektryczne Pagani

Pagani zapowiedziało, że będzie dwóch następców Huayry - jedna z silnikiem V12, a druga w pełni elektryczna.

Pagani zapowiedziało, że będzie dwóch następców Huayry – jedna z silnikiem V12, a druga w pełni elektryczna.

Pierwszy model włoskiego producenta – Pagani Zonda zadebiutował na rynku równo 20 lat temu. Następnie w 2011 roku podczas targów motoryzacyjnych Genewa Motor Show zaprezentowany został drugi pojazd firmy – Pagani Huayra. Od tamtego momentu minęło już naprawdę dużo czasu i w związku z tym marka pracuje nad swoim kolejnym autem, a przy okazji trwania niedawnego wydarzenia motoryzacyjnego w Genewie poznaliśmy kilka szczegółów dotyczących pojazdu.

Maszyna na ten czas znana jest pod kodem „C10”, równolegle powstają dwa różne warianty, które znacząco różnić się będą od siebie układem napędowym. Pierwsza wersja napędzana będzie spalinowym, turbodoładowanym silnikiem V12, który pochodzić będzie od Mercedesa-AMG. Nie przewidziana została żadna elektryfikacja, a dzięki zakupieniu spalinowej jednostki od niemieckiego producenta, spełniać będzie ona wszystkie aktualne normy i przepisy. W standardzie jednostka sprzężona zostanie z manualną skrzynią biegów, a opcjonalnie z automatyczną przekładnią z podwójnym sprzęgłem.

Druga edycja pojazdu charakteryzować się będzie całkowicie elektrycznym układem napędowym. W stworzeniu samochodu największym wyzwaniem inżynierów Pagani jest możliwie jak największa redukcja masy samochodu, która znacząco wzrośnie poprzez zamontowanie na pokładzie akumulatorów. Tym samym spodziewać się powinniśmy w nadwoziu pojazdu dużej ilości włókna węglowego, aluminium i tytanu. Aspekt elektrycznej wersji maszyny skomentował podczas Geneva Motor Show 2019 Christopher Pagani – syn założyciela marki.

Jak na ten czas nie poznaliśmy żadnego klienta, który pytałby nas o możliwość zakupienia w pełni elektrycznego Pagani. Pomimo tego wierzymy w sukces projektu. Jest on dla nas bardzo dużym wyzwaniem, a do jego realizacji potrzebujemy dużej dawki kreatywności i fantazji. Jest to bardzo kosztowny pomysł, ale uważamy, że postępujemy właściwie

Christopher Pagani – syn założyciela Pagani

źródło: Motor1

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz