Testy samochodów

Porsche 718 Cayman T – Odchudzony? Etam…

Jest znacząco szybszy i łatwiejszy w prowadzeniu po torze niż czteronapędowe Porsche 911 Carrera 4S! I daje o wiele więcej frajdy!

Jest znacząco szybszy i łatwiejszy w prowadzeniu po torze niż czteronapędowe Porsche 911 Carrera 4S! I daje o wiele więcej frajdy!

Rzeczywiście, w bardzo wyraźny sposób pozbawiono go różnych elementów, które mogą coś tam ważyć. Jak np. klamki wewnętrzne, zamiast których mamy taśmy parciane (na życzenie i za dopłatą w kolorze nadwozia, podobnie jak – za dopłatą – pasy bezpieczeństwa czy cyferblaty zegarów). Ja tam tak naprawdę nie dostrzegłem żadnego „wypatroszenia” ze zbędnych kilogramów, choć nie mam wątpliwości, że seryjne wyposażenie w aktywne poduszki mocujące zespół napędowy do szkieletu auta są warte 50 000 zł, jakie trzeba dorzucić do standardowego Caymana, by dostać tego „odchudzonego”.

Auto jest wybitną zabawką dla dzieci w każdym wieku – ale tylko na tor wyścigowy lub sprawnościowy, bo jego twardość i pozbawienie izolacji akustycznej sprawiają, że jazda już drugorzędną drogą (o gorszych nie wspominając) to katorga. Za to co on potrafi na torze, to trzeba samemu przeżyć.

Aby jednak się nim móc cieszyć w pełni, trzeba dorzucić jeszcze 32 000 zł – na ceramiczne hamulce. Bo przy okazji odchudzono te seryjne i na torze bardzo szybko zaczynają się poddawać. Co jest bez sensu, bo tym autkiem można po wariacku jeździć cały dzień w kółko i wciąż się z tego cieszyć jak głupi do sera.

Porsche 718 Cayman T – Odchudzony? Etam…

7.4
10

2021 BMW 430i Coupe

Cena wersji

od 209.900 zł

Punktacja

Osiągi i zużycie paliwa
9 Przestrzenność i komfort
4 Cena i wyposażenie
7 Nowoczesność
7 Właściwości jezdne
10

Dane techniczne

Paliwo
Benzyna
Silnik
0,0 4
Nadwozie
Coupe
Skrzynia biegów
7-stopniowa, automatyczna
Napędzana oś
tył

Osiągi

Prędkość maks.
275 km/h

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz