Nowy Ford Mustang Shelby GT500 nie będzie dostępny w Europie

Winne wszystkiemu rygorystyczne przepisy dotyczące emisji spalin.

Winne wszystkiemu rygorystyczne przepisy dotyczące emisji spalin.

Przepisy Unii Europejskiej dotyczące zanieczyszczania środowiska przez samochody z roku na rok bardziej się zaostrzają. Daje się to we znaki nie tylko producentom samochodów, którzy spełniać muszą wszystkie wyśrubowane wytyczne, ale również fanom czterech kółek, według których „motoryzacja umiera na ich oczach”. Przez najnowsze dyrektywy, Mercedes-AMG ogłosił, że nadchodzące generacje ich pojazdów będą znacznie cichsze, a teraz niestety dodatkowo musimy poinformować, że do Europy nie trafi nowy Ford Mustang Shelby GT500.

Wiadomość ta przekazana została światu przez zagraniczny portal Muscle Cars i Trucks, który miał okazję porozmawiać z wysoko postawionym pracownikiem Forda. Nowy Shelby GT500 trafić ma jedynie do salonów w Stanach Zjednoczonych, Meksyku i na Bliskim Wschodzie. Chociaż samochód prawdopodobnie dobrze przyjąłby się na Starym Kontynencie, to nie może być on sprzedawany przez zbyt restrykcyjne normy dotyczące emisji zanieczyszczeń. A jak się łatwo przewidzieć, 5,2-litrowy silnik V8 z pewnością nie należy do serii tych przyjaznych środowisku.

Nowy Ford Mustang Shelby GT500 nie jest jedynym samochodem marki, który niedostępny jest w Europie przez przepisy UE. W Europejskich salonach Forda nie znajdziemy również słabszego kuzyna maszyny – Forda Mustanga Shelby GT350. Najpotężniejszym autem firmy dostępnym w naszych salonach jest Ford Mustang Bullit, który zapewnia moc 460 koni mechanicznych.

Pomimo tego, że na Starym Kontynencie niedostępne są modele Forda Mustanga z serii Shelby, to auto jest w Europie jednym z najczęściej kupowanych samochodów sportowych, a jego popularność ciągle rośnie. W pierwszym kwartale 2019 roku Ford sprzedał 2300 sztuk maszyny, czyli o 27% więcej niż w pierwszym kwartale zeszłego roku.

źródło: Motor1, Muscle Cars and Trucks

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz