Samochody elektryczne

Volvo zaprezentowało w pełni elektryczne XC40

Kolejna marka dołączyła do grona producentów aut elektrycznych.

Kolejna marka dołączyła do grona producentów aut elektrycznych.

O tym, że Volvo pracuje nad przebudowaniem swojego modelu XC40 ze spalinowej wersji do całkowicie elektrycznego auta wiedzieliśmy już od jakiegoś czasu. Szwedzka marka oficjalnie pochwaliła się teraz wynikami swojej pracy. Pełna nazwa pojazdu to Volvo XC40 Recharge i wiemy, że taki sam przydomek otrzymają wszystkie następne modele marki, które posiadać będą napęd całkowicie elektryczny bądź będą hybrydami typu plug-in.

Zaprezentowany właśnie samochód posiada na pokładzie baterie 75 kWh, które przy pełnym naładowaniu zapewniać mają zasięg na około 400 kilometrów przy liczeniu cyklem WLTP. Przy wykorzystaniu ładowarki o dużej mocy baterie do 80% naładujemy już w czasie 40 minut. Za napęd odpowiadają dwa silniki elektryczne, które umieszczone są na obu osiach pojazdu, dzięki czemu zapewniają mu napęd na każde koło. Łączna moc obu jednostek to 413 konie mechaniczne oraz 660 Nm.

Pod względem wizualnym Volvo XC40 Recharge nie różni się wiele od swojego spalinowego brata. Największą zmianą jest zasłonięcie grilla stałą osłoną oraz zastosowanie dla kontrastu czarnego koloru w dolnej części przedniego zderzaka, na obudowach lusterek bocznych oraz dachu. Wyjęcie z konstrukcji tradycyjnego silnika sprawiło, że pod maską mamy teraz dodatkową przestrzeń bagażową.

W wyglądzie wnętrza auta też nie nastąpiła żadna rewolucja. Zmieniony został za to system info-rozrywki, który teraz oparty jest o Androida. Obsługuje on takie aplikacje jak Google Assistant, Google Maps oraz Google Play Store, dzięki nadchodzącym aktualizacjom oprogramowania, użyteczność systemu będzie stale rosła.

Na stworzeniu modelu XC40 Recharge Volvo nie zamierza zakończyć swojej przygody z autami elektrycznymi. W przeciągu pięciu najbliższych lat zobaczyć mamy pięć kolejnych samochodów z tym typem napędu. Docelowo do 2025 roku szwedzka firma chce, aby elektryki stanowiły 50% jej sprzedaży, a pozostała część rynku należała do hybryd.

2020 Volvo XC40 Recharge

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

źródło: Motor1

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz