Supersamochody

McLaren Elva – dach i szyby są zbędne

To pierwszy samochód tego typu, jaki dopuszczony zostanie do publicznego ruchu.

Samochodem będzie można poruszać się po publicznych drogach.

McLaren nieustannie przypomina nam, że stoi w czołówce światowych producentów samochodów. Auta marki pod względem osiągów, wyglądu oraz technologicznych rozwiązań są majstersztykami i nigdy nie zawodzą swoich klientów. Najnowszy pojazd firmy pokazuje, że dalej jest ona w świetnej formie, a przy okazji nie boi się eksperymentować.

Poznajcie McLarena Elva – auto, które swoją nazwą oraz wyglądem nawiązuje do McLarena Elva M1A z lat 60. Podobnie jak swój poprzednik, pojazd nie posiada stałego dachu oraz przedniej i bocznych szyb w tradycyjnym uznaniu.

I nie, jazda w kasku w tym samochodzie nie jest obowiązkowa, chociaż producent zaleca ją dla wygody. Przed rozpędzonym wiatrem uderzającym nam w twarz chroni nas specjalny system opracowany przez producenta. Powietrze podczas jazdy wpada we wnękę w dolnych partiach zderzaka, a następnie wypuszczane jest tunelem w miejscu przed kierowcą i pasażerem. Tam znajdują się specjalne deflektory, które odbijają wiązkę powietrza nad głowy osób w środku. Jeżeli jednak nie jesteście przekonani do tego rozwiązania, McLaren oferuje na niektórych rynkach opcjonalną przednią szybę.

We wnętrzu maszyny postawiono na minimalizm i co może niektórych zaskoczyć – auto posiada system klimatyzacji. Główne miejsce na desce rozdzielczej zajmuje 8-calowy ekran służący do obsługi systemu info-rozrywki. Szereg fizycznych przycisków wraz z guzikiem uruchamiającym samochód umieszczony został w tunelu środkowym.

Za napędzanie tego cudu techniki odpowiada dobrze znana jednostka twin-turbo V8 o pojemności 4-litrów. Ta sama, która pracuje pod maską McLarena Senna. W współpracy z 7-biegową, automatyczną skrzynią biegów sprawia ona, że Elva przyspiesza do 100km/h w czasie mniejszym niż 3 sekundy. 200km/h na liczniku pojawia się w czasie 6,7 sekundy.

Pojazd powstanie jedynie w liczbie 399 egzemplarzy. Na naszym rynku bazowa cena auta wynosi ponad 2 miliony złotych. Pierwsze sztuki trafić maja do klientów pod koniec przyszłego roku.

2020 McLaren Elva

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

źródło: McLaren

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz