Samochody elektryczne

Oto elektryczny maluch od Renault – miejski Twingo ZE debiutuje z zasięgiem 180 km

Renault na tydzień przed targami w Genewie ujawnia pierwsze zdjęcia i szczegóły nowego elektrycznego modelu.

Renault na tydzień przed targami w Genewie ujawnia pierwsze zdjęcia i szczegóły nowego elektrycznego modelu.

Od jakiegoś czasu próżno szukać Twingo w oficjalnej ofercie Renault. Aktualna generacja zniknęła z gamy francuskiego modelu z powodu braku jednostki napędowej, która spełniałaby restrykcyjne normy emisji spalin narzucane przez Unię Europejską. Wkrótce sytuacja się zmieni i Twingo powróci, lecz teraz będzie to samochód całkowicie elektryczny.

Już za tydzień odbędzie się premiera, a dziś mamy garść informacji o nowym modelu. Mając na uwadze przeszłość modelu i ścisłą współpracę ze Smartem, można było założyć, że Twingo bardzo szybko otrzyma wersję elektryczną, skoro bliźniaczy ForFour takową posiada od dłuższego czasu. Nic bardziej mylnego. Renault nie poszło na łatwiznę i stworzyła wariant elektryczny całkowicie po swojemu.

Zastosowano tutaj inny silnik oraz inną baterię. Renault Twingo ZE będzie posiadać silnik o mocy 81 KM i 160 Nm, który energię będzie czerpał z baterii 22 kWh (Smart ForFour posiada 17,6 kWh). Francuzi obiecują, że układ napędowy jest bardzo dopracowany pod względem optymalizacji zużycia. Auto ma przejechać w warunkach miejskich na jednym ładowaniu 180 km (wg normy WLTP).

Pełne naładowanie samochodu przy wykorzystaniu zwykłego gniazdka 230 V i ładowarki 2,3 kW ma trwać do 13 godzin, a WallBoxy mają skrócić ten czas do 8 godzin (3,7 kW) lub 4 godzin (7,4 kW). Twingo ZE będzie obsługiwał szybsze ładowanie mocą 11 kW oraz 22 kW. Czas ładowania od 0 do 80 % wyniesie wtedy odpowiednio 2 godzin i 10 minut oraz 63 minuty.

Względem spalinowego Twingo większych zmian nie ma. Auto pozostało niemalże nienaruszone i jest tak samo praktyczne. Pojemność bagażnika pozostała bez zmian (240 litrów), podobnie jak ilość miejsca w środku.

2020 Renault Twingo ZE

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

źródło: Renault

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz