Samochody elektryczne

Elektryczne Porsche Boxster oraz Cayman nie nadejdą szybko

Niemiecka marka ma bardzo duże problemy z wagą akumulatorów.

Niemiecka marka ma bardzo duże problemy z wagą akumulatorów.

Jeszcze kilka miesięcy temu Porsche dumnie oznajmiało, że większość oferty zostanie w najbliższym czasie zelektryfikowana. Rewolucja dotyczyć miała zarówno SUV-ów, jaki i o wiele mniejszych modeli Boxster oraz Cayman. Niemcy przyznali właśnie, że pospieszyli się ze swoimi zapewnieniami, a elektryfikacja sportowych modeli nie przebiega tak pomyślnie, jakby tego chcieli.

Przyznał to szef zespołu badawczo-rozwojowego marki, dr Michael Steiner podczas rozmowy z portalem Car Magazine. O ile samo umieszczenie zestawu baterii oraz elektrycznych silników nie okazało się być dużym wyzwaniem, tak Porsche nie jest zadowolone z wagi komponentów potrzebnych do elektryfikacji. Na ten moment firma posiada kilka elektrycznych modeli Boxster oraz Cayman w różnych wersjach, jednak żaden z nich nie spełnia oczekiwań inżynierów producenta.

Przez duży wzrost wagi, małe, sportowe maszyny straciły wiele ze swojego charakteru. Nie są już tak zwrotne, a rozłożenie masy jest zupełnie inne, co przekłada się gorszą jakość prowadzenia. Porsche samo z siebie nie chce wypuszczać na rynek niedopracowanego pojazdu, a ponadto maszyna nie spełniłaby oczekiwań klientów, którzy wybieraliby tylko modele z tradycyjnymi jednostkami napędowymi.

Na dużą masę własną producent mógł pozwolić sobie w przypadku wyraźnie większych modeli, takich jak model Taycan. W przypadku tego auta marka posiadała również ten komfort, że pojazd od początku budowany był jako auto elektryczne. Spodziewać możemy się, że firma odpuści temat elektryfikacji modelu 718 i poczeka, aż technologia akumulatorów li-on zostanie znacznie bardziej rozwinięta bądź zamieniona na bardziej nowoczesne rozwiązanie. Do tego czasu elektryczne układy napędowe trafią do oferty SUV-ów oraz pokrewnych maszyn Taycana.

2019 Porsche 718 Cayman GTS – zdjęcia z naszego testu

Zdjęcia: Michał Śniadek

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

źródło: Porsche, Car Magazine

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz