Porsche opracowało fotele wykonane drukiem 3D

Na razie powstanie 40 sztuk takich siedzeń, jeżeli zdadzą egzamin, wejdą do masowej produkcji.

Na razie powstanie 40 sztuk takich siedzeń, jeżeli zdadzą egzamin, wejdą do masowej produkcji.

Technologia druku 3D coraz chętniej wykorzystywana jest przez producentów motoryzacyjnych. Widzieliśmy już robiące ogromne wrażenie felgi, zaciski hamulców, elementy ozdobne, a niektóre marki próbują już drukować fragmenty karoserii. Porsche chce wykorzystać druk 3D na swój sposób i pokazało właśnie sportowe fotele, które częściowo zostały wykonane z użyciem tej technologii.

Bazę stanowią kubełkowe fotele, jakie dostępne są już w ofercie producenta. W środku umieszczona została podstawa wykonana z polipropylenu, a na nią nałożona jest oddychająca warstwa materiału wykonana właśnie za pomocą druku 3D. Ostatnia warstwa to obszycie materiałem nazwanym Racetex, który jest pikowany, co pozwala na wydajniejsze ogrzewanie i chłodzenie siedziska.

Koniecznie trzeba zaznaczyć, że fragment wykonany w drukarce 3D może zostać wydrukowany w trzech różnych poziomach twardości, w zależności od preferencji kierowcy.

Siedzenie stanowi swoisty interfejs między człowiekiem, a pojazdem, co powoduje, że jest to ważne dla precyzyjnej, sportowej obsługi. Dlatego spersonalizowane powłoki foteli, dostosowane do potrzeb kierowcy, są już od dawna standardem w samochodach wyścigowych.

Michael Steiner, członek zarządu ds. badań i rozwoju w Porsche

Na ten czas Porsche zamierza próbnie stworzyć 40 takich foteli, które trafią na pokłady modeli 911 oraz 718 w Europie. Jeżeli zdadzą test, wejdą do masowej produkcji od drugiej połowy 2021 roku. Jak możemy się spodziewać, przyjemność posiadania takich siedzeń, dopóki technologia druku 3D nie zostanie bardziej rozpowszechniona, nie będzie tanią sprawą.

Siedzenia wykonane drukiem 3D od Porsche

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

źródło: Porsche

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz