Niemcy chcą wprowadzić płatne autostrady w całej Unii Europejskiej

Pomysł płatnych autostrad uważany jest jako sposób na walkę ze zmianami klimatu.

Pomysł płatnych autostrad uważany jest jako sposób na walkę ze zmianami klimatu.

Nasi zachodni sąsiedzi ostatnimi czasy wpadają no dość kontrowersyjne pomysły, które nie przypadaja do gustu zarówno zagranicznym jak i rodzimym kierowcom. Niedawno w niemieckim parlamencie głosowano nad ustawą wprowadzenia ograniczenia prędkości na niemieckich autostradach do 130 km/h, lecz zostało ono odrzucone sporą większością głosów. Tym razem Niemcy chcą wprowadzić w całej Unii Europejskiej obowiązkową opłatę za korzystanie z autostrady.

Według najnowszego dokumentu, który dostał się do mediów, wynika, że ​​niemiecki minister transportu Andreas Scheuer chce w przeciągu ośmiu lat wprowadzić obowiązkową opłatę za korzystanie z autostrad w całej UE, którę uiszczać będą musiały zarówno samochody osobowe, jak i ciężarówki i samochody dostawcze.

Jeśli chodzi o państwa członkowskie, które już ustanowiły system opłat, opłaty drogowe lub opłaty od użytkowników będą pobierane na wszystkie pojazdy z wyjątkiem autokarów i autobusów.

Czytamy we wniosku, do którego dotarł Reuters.

Warto jednak dodać, że pomysł ten ma swoich przeciwników nawet w Niemczech, gdzie, według rządu, niektóre ministerstwa chcą zablokować projekt, który uważany jest za środek walki ze zmianami klimatu. Dodatkowo sama partia Socjaldemokratów, która posiada sporą część miejsc w niemieckim parlamencie, od dawna sprzeciwia się pomysłom opłat na niemieckich autostradach.

Warto również dodać, że nie to pierwszy pomysł wprowadzenia opłat na niemieckich autostradach, które jak na ten moment są jeszcze bezpłatne. Wcześniej niemiecki rząd próbował wprowadzić specjalną opłatę za korzystanie z Autobahn-ów, którą objęci byliby tylko zagraniczni kierowcy. Oczywiście pomysł ten został odrzucony przez sąd najwyższy UE, który uznał go za sprzeczny z zasadami Unii Europejskiej.

2021 ABT RS7-R

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Źródło: Reuters

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

One thought on “Niemcy chcą wprowadzić płatne autostrady w całej Unii Europejskiej

  • 24 lipca 2020 at 00:51
    Permalink

    Zamkną też swoje chemiczne fabryki i przestaną korzystać z dorobku dr Mengele. Zlikwidują molocha czyli firmę Bayer? To też klimatowi i ludziom pomoże. Niemcy zbawicielem Europy? Dobre! Znowu?

    Reply

Dodaj komentarz