Lexus wycofa ze sprzedaży w Europie modele CT, IS i RC

Rzekomym powodem jest wciąż rosnąca sprzedaż SUV-ów.

Rzekomym powodem jest wciąż rosnąca sprzedaż SUV-ów.

Rynek motoryzacyjny rządzi się tymi sami prawami, co pozostałe jego gałęzie, a co za tym idzie, produkt, który nie przynosi wymiernego zysku powinien zostać usunięty z oferty, bądź też zastąpiony czymś bardziej opłacalnym. Tak też stanie się w europejskiej gamie pojazdów Lexusa, z której zniknąć mają aż trzy modele, a głównym powodem tej decyzji jest spadek ich sprzedaży.

Europa od dłuższego czasu przeżywa wielką modę na SUV-y i crossovery, które przyciągają największe grono klientów, zaś kompakty i sedany zdecydowanie tracą na popularności. W Europie hatchback CT, który jest również najstarszą ofertą marki, został sprzedany zaledwie 2344 razy od stycznia do sierpnia tego roku, co stanowi 35-procentowy spadek w porównaniu z tym samym okresem z 2019 roku. Idąc dalej, IS został sprzedany w przeciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2020 roku w nakładzie zaledwie 1101 egzemplarzy, podczas gdy RC znalazł 422 nowych klientów. Liczby mówią same za siebie, a wszystkie trzy modele zostały już zdjęte z linii montażowy latem i powinny zniknąć z oferty marki po wyprzedaniu wszystkich egzemplarzy.

„To decyzja oparta na ewolucji naszego portfolio. Jeśli spojrzeć na sprzedaż Lexusa w Europie i cały rynek, ewolucja zmierza bardziej w kierunku SUV-ów” – powiedział w wywiadzie dla Automotive News anonimowy rzecznik Lexusa.

Dla porównania przytoczmy tutaj wyniki sprzedaży dla SUV-ów i crossoverów japońskiej marki. Lexus UX był bestsellerem marki na Starym Kontynencie z 10 291 dostawami w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku. Tuż za nim uplasował się NX z wynikiem 7 739 egzemplarzy, a największy SUV marki czyli Lexus RX znalazł 3474 nabywców.

Działanie to wydaje się bardzo sensowne, ponieważ żadna firma nie może pozwolić sobie na straty, które i tak z powodu pandemii są bardzo wysokie. Zagadką pozostaje jednak decyzja o utrzymaniu w europejskiej ofercie Lexusa LS, który jest flagowym modelem marki, który od stycznia do sierpnia 2020 roku został sprzedany w nakładzie zaledwie… 58 egzemplarzy. „LS jest naszym okrętem flagowym. Pomimo niższych liczb jest to model, który niesie ze sobą wiele innowacji i jest silnym budowniczym marki”.

Należy jednak pamiętać, że informacja ta pochodzi od „anonimowego rzecznika”, a co za tym idzie nie możemy taktować jej jako oficjalnego stanowiska japońskiej marki.

2020 Lexus RC F Carbon – zdjęcia z naszego testu

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Źródło: Automotive News

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz