Oto Volkswagen Golf TGI napędzany gazem ziemnym

100 kilometrów za 13 złotych.

100 kilometrów za 13 złotych.

Grupa Volkswagena ostatnimi czasy wprowadza do oferty swoich marek modele napędzane gazem ziemnym. Mogliśmy już zobaczyć Skodę Octavię G-Tec, czy też Audi A3 G-Tron, a teraz do ekonomiczniejszej rodziny dołącza nowy Volkswagen Golf TGI, który pozwoli nam przejechać około 400 km na jednym tankowaniu.

Do wnętrza modelu trafiła jednostka napędowa zapożyczona ze Skody Octavi G-Tec, a mowa tu oczywiście o 1,5-litrowym silniku o mocy 131 KM i 200 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Warto również dodać, że jest to ten sam motor, który mogliśmy zobaczyć w niedawno zaprezentowanym Audi A3 G-Tron.

Sama jednostka napędowa została dobrze przystosowana do korzystania z gazu ziemnego i jest to nie tylko silnik z wtryskiem bezpośrednim ze zmodyfikowanym układem doprowadzania paliwa. Niemiecki motor działa w procesie spalania Millera, co czyni go bardziej odpowiednim do stosowania na gaz ziemny. Proces ten generuje niską emisję dwutlenku węgla i utrzymuje wysoką wydajność dzięki stopniowi sprężania 12,5:1.

Volkswagen Golf TGI został wyposażony w 115-litrowy zbiornik gazu ziemnego, który powinien wystarczyć na przejechanie do 400 km według norm WLTP. Dostępny jest również mniejszy 9-litrowy zbiorniczek rezerwowy, który posłuży nam w sytuacji, gdy wyczerpiemy cały podstawowy zapas. Z pewnością jest to swego rodzaju zabezpieczenie, gdyż gazu nie „dotankujemy” tak łatwo poza stacją, jak ma to miejsce z benzyną, czy olejem napędowym.

Według niemieckiej marki Volkswagen Golf TGI spala od 4,1 do 4,3 kg gazu ziemnego na 100 kilometrów w połączeniu z emisją CO2 na poziomie zaledwie 117–111 g/km. Przy aktualnie cenie 3,23 zł za kg (w dniu pisania artykułu), pozwala nam przejechać 100 km w cenie zaledwie ok. 13 złotych.

Nowy Volkswagen Golf TGI jest już dostępny w Europie jako hatchback, a jego praktyczniejsza wersja kombi powinna trafić na rynek jeszcze w tym miesiącu.

2020 Volkswagen Golf GTI

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Źródło: Motor1

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz