Nissan może rozważać sprzedaż udziałów w Mitsubishi Motors

Taka transakcja mogłaby znacząco zmienić kształt sojuszu Renault-Nissan-Mitsubishi.

Taka transakcja mogłaby znacząco zmienić kształt sojuszu Renault-Nissan-Mitsubishi.

Alians Renault-Nissan-Mitsubishi może pochwalić się trzecim największym udziałem na światowym rynku motoryzacyjnych wynoszącym aż 11,2 procent z 8,17 mln wyprodukowanych samochodów w 2019 roku. W wielkości produkcji ustępują jedynie grupie Toyoty oraz Volkswagena, która to już na dobre okopała się na czołowej pozycji. Niemniej jednak, według najnowszych pogłosek struktura sojuszu może w najbliższym czasie ulec sporej zmianie.

Według krążących pogłosek Nissan rozważa możliwość sprzedaży części lub całości swoich 34% udziałów w Mitsubishi Motors, co mogłoby znacząco zmienić układ sił i uniezależnić Mitsubishi od bratniej marki. Jedną z możliwości byłaby sprzedaż udziałów podmiotowi z grupy Mitsubishi, na przykład Mitsubishi Corp, który jest już właścicielem jednej piątej Mitsubishi Motors. Warto również dodać, że po pojawieniu się tych pogłosek akcje Nissana wzrosły o 5 procent, a Mitsubishi o 3 procent.

Polecany film z naszego kanału

Gdyby Nissan ostatecznie sprzedał swoje udziały w Mitsubishi, efekt końcowy wyglądałby zupełnie inaczej niż to, co założył sobie Carlos Ghosn tuż przed swoim aresztowaniem, a mianowicie całkowitego połączenia Nissana i Renault. Nissan utraciłby swoje wpływy w bratniej marce, która mogłaby w dużej mierze uniezależnić się od jednego członka sojuszu.

Należy jednak wspomnieć, że rzecznicy prasowi obu marek po części zdementowali te pogłoski. „Nie ma planów zmiany struktury kapitałowej Mitsubishi” – powiedziała rzeczniczka Nissana w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną do agencji Reuters. Rzecznik Mitsubishi użył podobnych słów, a także zapewnił, że firma będzie nadal współpracować w ramach sojuszu.

Aktualnie Nissan jest w 43 procentach własnością Renault i obniżył prognozę strat operacyjnych na ten rok do marca o 28% dzięki zwiększonemu popytowi na rynku Chińskim, a także złożył pozew przeciwko Carlosowi Ghosnowi za niewłaściwe postępowanie finansowe na kwotę aż 95 miliona dolarów. Mitsubishi jest natomiast dopiero szóstym co do wielkości producentem samochodów w Japonii i spodziewa się straty operacyjnej w wysokości około 1.336.770.000 dolarów za rok obrotowy.

2020 Nissan Z Proto

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Źródło: Reuters

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz